Погледни любовта от един по – различен ъгъл
Свикнали сме да разглеждаме любовта, като чувство, като емоция, която трудно се описва. В следващите редове обаче ще ти представим любовта от една друга гледна точка – от гледна точка на науката и нашите тела. Любовта не е романтика. Любовта не е сексуално желание. Любовта не е дори и онази специална връзка, която имаш със своето семейство и най – близките си. Любовта не е нито трайна, нито безпрекословна. Любовта, такава каквато тялото ти я преживява и изпитва, е кратък миг на връзка между теб и отсрещния човек, кратък миг, в който вашите вибрации се синхронизират, дори жестовете отразяват тези на отсрещния човек. Любовта е биологична вълна от добро чувство и взаимна грижа, която обхваща мозъците и телата на двама или повече души. Ето за какво става дума:
1. Любовта не е чак толкова специална
Склонни сме да мислим за любовта, като за едно много специално чувство, което се изпитва твърде рядко и към малък кръг от определени хора – семейство, близки, приятели, партньор. Оказва се, че човек е способен да изпита така наречената „любов” (тези кратки мигове на взаимност, връзка и синхронизиране на вибрациите) към почти всеки – независимо дали е някой близък или напълно непознат човек. Тоест ежедневно ние изпитваме кратки мигове на любов към най – различни хора от обкръжението си.
2. Визуалния контакт е ключа към улавянето на емоциите и поддържа любовта „жива”
Нашето тяло има способността да „улавя” емоциите на хората около нас, което погледнато през призмата на любовта поддържа синхронността на вибрациите между телата ни или казано с други думи поддържа „жива” любовта. Оказва се обаче, че губим тази своя естествена способност ако не осъществяваме визуален контакт с човека отсреща. Тоест колкото по – често срещаме погледите си толкова по – добър ще бъде синхрона между нас и съответно любовта ще бъде по – силна.
3. Любовта укрепва връзката между мозъка и сърцето
Изследователите са прекарали десетилетия в търсене на връзката между любовта и здравословното състояние на човека. Резултатите показват, че тези, чиито социален живот е по–пълноценен живеят по– дълго и заболяват по–рядко. Точно каква е връзката между социалното поведение и здравето обаче все още е загадка. Група изследователи наскоро са стигнали до извода, че колкото повече моменти на любов изпитваме в ежедневието, толкова повече подобряваме функцията на така наречения блуждаещ нерв, който пренася „съобщенията” от мозъка и регулира сърцето.
4. Кратките мигове на любов, имат дълготраен ефект върху здравето ни
Може да ви прозвучи странно, но е доказано, че съществува тясна връзка между социалното и физическото благосъстояние на човек. Казано с други думи двете са взаимосвързани – кратките мигове на синхронност (любов), които изживяваме всеки ден подобряват нашето здравословно състояние и обратно – доброто здравословно състояние обуславя изпитването на повече такива мигове (на повече любов).
5. Любовта и състраданието всъщност са едно и също нещо?
Ако разглеждаме любовта като кратки моменти на споделена позитивност, може би ще останем с впечатлението, че любовта е емоция, което те кара да се чувстваш постоянно щастлив. Всъщност не е така. Човек е способен да изпита любов дори, когато самият той или човека остреща изпитва мъка или страдание в дадения момент. Любовта не изисква от нас да игнорираме или потискаме негативните емоции. Любовта изисква просто присъствието на елементи, като доброта и съпричастност. Тоест състраданието, което изпитваме към страдащия, също е форма на любов.
Коментари
Ти първи ще коментираш!
Давай смело, не боли... коментирай или сподели!